Aktualności/Wydarzenia

Ekologiczny żłobek i przedszkole w Strzegomiu

Żłobek może pomieścić 50 dzieci, a przedszkole blisko setkę.

W Strzegomiu oficjalnie otwarto nowy budynek, który zagospodarowano na (pierwszy w mieście miejski) żłobek oraz przedszkole. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że to tzw. budynek pasywny. To oznacza, że dzięki zainstalowanym nowoczesnym technologiom – ogranicza zapotrzebowanie na energię do minimum. Odzyskuje ciepło i wytwarza energię elektryczną ze słońca. Dodatkowo chroni przed zanieczyszczeniami. Inwestycja kosztowała 17 milionów złotych.

Żłobek może pomieścić 50 dzieci, a przedszkole blisko setkę. Budynek posiada windę i oddział integracyjny. Wewnątrz zabudowano salę zabaw, nad każdą z sal zajęciowych usytuowano antresolę z zabawkami. Są też zjeżdżalnie i zabawki edukacyjne. Na zewnątrz plac zabaw i obszerny parking.

Dzięki nowoczesnym systemom budynek już przyniósł zmniejszenie kosztów energii z kilku tysięcy złotych, do zaledwie półtora tysiąca. Aż 14 milionów złotych w tej inwestycji pochodzi ze środków unijnych.

Budynek jest określany mianem demonstracyjnego. To oznacza, że inni samorządowcy mogą przyjeżdżać i podglądać jak wykorzystać nowoczesne technologie. Obiekt usytuowano u podnóża Góry Krzyżowej . W tej lokalizacji jeszcze 2 lata temu stało stare przedszkole. Mieściło się w baraku, który ponad 30 lat temu wzniesiono jako tymczasowy. Konstrukcja z płyt pilśniowych wytrwała jednak znacznie dłużej niż zakładane 3 lata.

Wybudowany żłobek jest pierwszym miejskim w Strzegomiu.

Radio Wrocław